מבזקים

צה"ל מסביר: הירי באיש חמאס ברצועה - אי הבנה

דובר צה"ל פרסם את ממצאי התחקיר הראשוני של תקרית הירי ברצועה. על פי התחקיר, הכוח זיהה בטעות את פעיל מכוח הריסון של חמאס כמחבל וביצעו ירי. בישראל מעבירים בשעות האחרונות לרצועה את המסר שמדובר בטעות‎

בטחוני11.7.2019 | 17:08

אילוסטרציה | דובר צה"ל

צה"ל תחקר את האירוע בגבול וטוען שהכוח טעה בזיהוי: מתחקיר ראשוני של תקרית הירי שאירעה היום (חמישי) בגבול רצועת עזה, עולה כי כוח צה"ל טעה בזיהוי - חשב שמדובר במחבל וירה באיש משמר הגבול של חמאס.

מפרטי התחקיר עולה שמספר פלסטינים התקרבו לגדר ואיש חמאס, מכוח משמר הגבול של הארגון, התקרב אליהם לאחר שככל הנראה ניסה להרחיק אותם. הכוח זיהה את הקבוצה ליד הגדר וזיהה בטעות את פעיל הריסון כמחבל חמוש ולכן ביצע ירי - ופגע בו. 

מהתקיר עולה שמדובר באי הבנה של הכוח ובתוצאה שנחשבת "לא טובה מבחינת הצבא" - אלו גם המסרים שישראל מעבירה לצד השני כדי להרגיע. את הירי ביצע כוח חדש שנמצא כשבוע באזור הגבול - כוח גולני שהחליף את כוח הנח"ל.

"במהלך שעות הבוקר זיהה כוח צה"ל מספר פלסטינים במרחב הגדר בצפון הרצועה", נמסר מדובר צה"ל, "מתחקור ראשוני עולה כי פעיל מכוח הריסון של חמאס הגיע למרחב הגדר בעקבות שני פלסטינים שנעו בצמוד לה. בדיעבד עולה כי כוח צה"ל שהגיע לאירוע זיהה את פעיל הריסון כמחבל חמוש וביצע ירי שמקורו באי הבנה. האירוע יתוחקר".

חמאס מאיים להגיב על ההרג

ייתכן שהודעת ההבהרה אודות מה שאירע בתקרית מגיעה לאחר שבחמאס החלו להשמיע מסרים מאיימים לישראל, בעקבות מותו של פעיל הארגון . "הרג הפעיל לא יעבור ללא מענה והאויב יישא בהשלכות", איימו בזרוע הצבאית של חמאס.

טלאל אבו-זרייפה, חבר בלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית וחבר בוועד צעדות השיבה הוסיף: "איננו יכולים לעמוד בחיבוק ידיים מול הפשעים שמבצעת ישראל, במיוחד לאור ההרוג הבוקר. החמ"ל המשותף של הפלגים מתכנס על מנת לדון בתגובה לפשעים של הכיבוש".

האיום מגיע לאחר שכוח צה"ל פתח היום באש לעבר קבוצת פלסטינים תושבי עזה בסמוך לבית חאנון. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח בתחילה על פצוע אחד, ובהמשך נקבע מותו של הצעיר. בגדודי אל-קסאם של חמאס אמרו כי הצעיר הוא "חבר בכוח התנגדות שנפגע מאש הכיבוש": פרסומים בכלי תקשורת פלסטינים הגדירו אותו כפעיל בזרוע הצבאית של חמאס. מ‏דובר צה"ל נמסר בתגובה לאירוע: "לוחמים זיהו שני חמושים שהגיעו לקרבת הגדר בצפון הרצועה. הם פתחו לעבר החשודים בירי הרחקה".

בסוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA נכתב כי ההרוג הוא מחמוד אחמד סאברי אל-אדהם בן ה-28 מג'באליה שברצועה. "האיש הצעיר נפצע מכדורים חיים לאחר שצבא הכיבוש, שהיה ממוקם מאחורי מחסה סמוך לגבול, פתח באש אוטומטית לעבר אזרחים סמוך לבית חאנון", נכתב בדיווח.

ראש הממשלה נתניהו בביקור בדרום: "נערכים להתקפה, אני לא יכול לפרט"

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למצב בדרום ורמז לפעולה צבאית. "אנחנו נערכים בכלל לצד ההתקפי - בתחבולות תעשה לך מלחמה. לא יכול לפרט, הבנתם אותי, כן? לא יכול לפרט", אמר במהלך פגישה עם ראש העיר אשקלון תומר גלאם. "אנחנו רוצים לתת את המיגון, לתת את ההתקפה ולתת את הפיתוח לעיר".

קודם לכן דווח ברצועת עזה כי כוחות צה"ל פתחו באש לעבר חקלאים ורועי צאן ממזרח לחאן יונס שבדרום הרצועה: לפי הדיווחים, איש לא נפגע בתקרית. עוד נטען כי בוצע ירי לעבר דייגים שהיו במרחק של כ-6 מיילים מהחוף ונזק קל נגרם לסירות.

שלשום קיים ארגון חמאס תרגיל פתע גדול ברצועת עזה, שבו הוא דימה תרחיש של לכידת כוחות מיוחדים בשטח עזה. התרגיל בוצע בין היתר על רקע האירוע שהתרחש בחאן יונס לפני כשמונה חודשים שפרטי מסקנותיו פורסמו השבוע: תושבי רצועת עזה דיווחן על תנועה ערה של חמושים ברחובות עזה.

משרד הפנים של חמאס הודיע אז: "ברגעים אלה מתבצע תרגיל פתע שמדמה התמודדות עם אירוע ביטחוני גדול, במסגרת בדיקת המוכנות של מנגנוני הביטחון בעזה". גורמים בחמאס מסרו כי מדובר בדיקת מוכנות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בתרחיש של חדירת כוחות ישראלים לרצועה. בפעילות השתתפו גם הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם ומשרד הפנים הפלסטיני. משרד הפנים של חמאס הודיע על העלאת מצב הכוננות ברצועה במסגרתו נסגרו מעברים ימיים ויבשתיים.

mako

שתף כתבה זו