מבזקים

הטלפון המוצפן הוחלף, השרים נותקו

בצבא החליטו לשדרג את המכשירים הסלולריים המוצפנים לדור 4 - אך למרות ההחלטה, שרי הקבינט עדיין לא קיבלו את הטלפונים החדשים. התוצאה: השרים מנותקים כבר יומיים מקבלת הודעות מסווגות. פרסום ראשון

בטחוני9.7.2019 | 22:22

הטלפון שהשרים עוד לא קיבלו | צילום: מתוך אתר צה"ל

פרסום ראשון - צה"ל החליף את המערכות הסלולריות, שרי הקבינט נשארו מנותקים: בצה"ל משדרגים בימים אלה את המכשיר הסלולרי המוצפן לגרסה מתקדמת יותר. אולם מי שטרם קיבלו את הטלפון החדש הם דווקא שרי הקבינט המדיני-ביטחוני - שבמשך יותר משתי יממות אינם יכולים לקבל הודעות מסווגות. 

בצה"ל זיהו לאחרונה את הצורך הדחוף להחליף את המכשירים הסלולריים המוצפנים הקיימים (דור 1.5) במכשירים מודרניים ומהירים עם כיסוי סלולרי יותר טוב ברחבי הארץ, שישמשו את צה"ל גם בשנים הבאות עם ההתפתחות הטכנולוגית ההולכת וגוברת.

בטלפון החדש יש גם וואטסאפ צבאי, שפותח במיוחד על ידי יחידת מצו"ב של אגף התקשוב. הוואטסאפ המסווג מאפשר העברת תמונות וסרטונים ברמת סיווג "סודי".

   

השדרוג לא הגיע לשרים | צילום: דובר צה"ל

במערכת הביטחון הקצו כבר את הטלפונים החדשים לשרים, אך מסיבה שאינה ידועה הם טרם קיבלו את המכשירים. כתוצאה מכך, ביומיים האחרונים השרים לא יכולים לקבל עדכונים רגישים ולא יכולים להיחשף למידע אלא אם הם בלשכותיהם.

היומיים האחרונים שבמהלכם שרי הקבינט היו מנותקים מעדכונים מסווגים היו סוערים במיוחד בזירה המדינית-ביטחונית. כך למשל, רק ב-48 השעות האחרונות אירן הספיקה להודיע על העשרת אורניום ברמה שחורגת מהסכם הגרעין, חמישה לוחמים נפצעו באירוע דריסה ליד ירושלים, איש מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית נעצר בחשד לתכנון פיגוע ירי ומנהרת טרור של חמאס נחשפה בדרום.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כלל הגורמים במערכת הביטחון ובמערכת המדינית אשר נדרשים לנהל שיח מאובטח עם גורמי ביטחון באמצעות מכשירי תקשורת מסווגים, מקבלים ממערכת הביטחון את אמצעי התקשורת הנדרשים, וגורמי המקצוע במערכת הביטחון שומרים על כשירותם".

mako

שתף כתבה זו