מבזקים

חמאס בתרגיל פתע: הכוננות הועלתה

הזרוע הצבאית של חמאס בשיתוף עם משרד הפנים בעזה קיימו תרגיל פתע צבאי - במסגרתו דימו חדירת כוחות ישראלים לשטח רצועת עזה. תושבים דיווחו על תנועה של חמושים בעזה ומארגון הטרור נמסר: רמת הכוננות עלתה

בטחוני9.7.2019 | 22:07

פעילי חמאס, ארכיון | פלאש 90

התחממות נוספת? ארגון הטרור חמאס עורך הערב (שלישי) תרגיל פתע גדול ברצועת עזה בו הוא מדמה תרחיש של לכידת כוחות מיוחדים בשטח עזה. התרגיל מתבצע בין היתר על רקע האירוע שהתרחש בחאן יונס לפני כשמונה חודשים: תושבי רצועת עזה מדווחים על תנועה ערה של חמושים ברחובות עזה.

משרד הפנים של חמאס הודיע: "ברגעים אלה מתבצע תרגיל פתע שמדמה התמודדות עם אירוע ביטחוני גדול, במסגרת בדיקת המוכנות של מנגנוני הביטחון בעזה". גורמים בחמאס מסרו כי מדובר בדיקת מוכנות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בתרחיש של חדירת כוחות ישראלים לרצועה.

באירוע משתתפים גם הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם ומשרד הפנים הפלסטיני. משרד הפנים של חמאס הודיע על העלאת מצב הכוננות ברצועה במסגרתו נסגרו מעברים ימיים ויבשתיים.

ביום ראשון צה"ל פרסם את ממצאי התחקיר - שתיאר את הסתבכות הכוח והחילוץ ההירואי בחאן יונס בנובמבר האחרון. אמש עדותו של אחד הלוחמים נחשפה במהדורה המרכזית. הלוחם, קצין בכיר, חשף בפני פורום סגור לפני הפעולה כיצד היא מתבצעת. אותו קצין מועמד לצל"ש בעקבות הפעולה.

הלוחם מספר כי כשמבצע מתחיל אנשי המודיעין מתכנסים ומחליטים על היעד בו הוא יתרחש. לאחר קבלת ההחלטה הם קוראים לצוות המבצע ומתחילים לעבוד. "אימונים מאוד מפרכים, סזיפיים, שבהם אתה מתרגל עשרות אם לא מאות פעמים את אותו אירוע, כדי שבאותו לילה לא תופתע שיהיה לך את כל המנגנון של מקרים ותגובות שיכולים להיות", תיאר הקצין והוסיף: "מעשרה הרוגים ועד מלחמה".

אותה פעולת חילוץ הרואית הצליחה להביא את כל הלוחמים חזרה לשטח ישראל: "במבצע כזה יש 3 עקרונות שחוזרים על עצמם בכל מבצע: קודם כל ביטחון הכוח, אל תעשה את המשימה, אל תבצע שום דבר, קודם כל תחזור הביתה בשלום", סיפר הקצין.

הלוחם אמר כי הדבר השני זה חשאיות: "שהכוח לא ייתפס או שלא ייחשף, אפילו על חשבון ביצוע המשימה. עדיף לא לבצע את המשימה מאשר להיחשף". לפי הקצין הדבר השלישי הוא ביצוע המשימה עצמה. "ברור לכולם שביטחון הכוח זה העיקרון הראשון".

יותר מ-8 חודשים לאחר התקרית הקשה בה כוח מיוחד של צה"ל הסתבך בקרב יריות בתוך רצועת עזה במהלכה נהרג סא"ל מ', הותרו אתמול לפרסום ממצאי התחקיר שנעשה בעקבות המבצע הכושל. בין היתר עלה בתחקיר שסא"ל מ' נורה על ידי לוחמי הכוח המיוחד וכי הלוחמים פעלו באומץ לב ובמיומנות גבוהה. בצה"ל הדגישו כי "הטמעת הלקחים מתבצעת כבר בימים אלה".

המשימה של הכוח המיוחד הוכנה במשך חודשים בטרם יצאה לפועל והייתה בעלת חשיבות מבצעית ומודיעינית גבוהה. מיד לאחריה, החלו בצה"ל בהליך תחקור שכלל תחקיר פנימי בתוך מערך המ"מ (המבצעים המיוחדים) וכן תחקירים שנעשו על ידי שני צוותי תחקור חיצוניים - שבראש אחד מהם עמד האלוף במילואים ניצן אלון. עיקר התחקיר עסק בשאלה מה גרם לחמושים של חמאס לחשוד בכוח - הפרטים הללו, נותרו חסויים.

mako

שתף כתבה זו