מבזקים

"אין תכנית לקונפדרציה עם ירדן"

שליחו של טראמפ למזה"ת מכחיש את השמועות שלפיהן "עסקת המאה" תכלול תכנית להקמת קונפדרציה של ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית או שירדן תוגדר בה כביתם של הפלסטינים: "בבקשה תפסיקו להפיץ שמועות"

מדיני24.4.2019 | 18:38

חיים צח, לע"מ

המזרח התיכון נערך לפרסום "עסקת המאה" של הבית הלבן: לאחר שחתנו של טראמפ רמז כי התוכנית שתתפרסם לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית - שליחו של הנשיא האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גריבנלט הכחיש היום (רביעי) את הדיווחים כי הבית הלבן יפעל להקמת קונפדרציה של ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית.

"המלך עבדאללה וירדן הם בעלות ברית חשובות לארה"ב", כתב גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו. "השמועות שתוכנית השלום תכלול קונפדרציה של ירדן, ישראל והרשות הפלסטינית, או שהחזון יציב את ירדן כביתם של הפלסטינים - לא נכונות. בבקשה תפסיקו להפיץ שמועות".

ג'ראד קושנר, חתנו של נשיא ארה"ב ויועצו המיוחד, השתתף אתמול באירוע מיוחד של המגזין "טיים" והתייחס בהרחבה לפרטי התוכנית. כשנשאל אם התכנית תכלול את המושג "שתי מדינות" הוא השיב: "אם אנשים יתרכזו בפתרונות שהוצעו בעבר - לא נתקדם לשום מקום".

"למדנו את כל מאמצי העבר - ולמה הם נכשלו"

קושנר אישר את הדיווח שפורסם בשבוע שעבר לפיו התכנית תוגש לישראלים ולפלסטינים בתחילת יוני הקרוב. "היינו מוכנים כבר בסוף השנה שעברה", הסביר. "אבל אז היו הבחירות, ואחרי זה נהיה כבר באמצע חודש הרמדאן - אז נחכה שהוא יגמר ואז נפרסם את התכנית".

קושנר טען כי התכנית גובשה בעזרת אנשים שמילאו בעבר תפקידים משמעותיים בניסיונות המשא ומתן הקודמים של ישראל והפלסטינים, וכן רק לאחר שדיברו עם מנהיגים מהאזור. "למדנו את כל מאמצי העבר ולמה הם נכשלו", ציין. "ניסינו לפעול אחרת, בדרך כלל התחילו עם התהליך וקיוו שיגיע הפיתרון".

היועץ המיוחד חזר על אמירה שהושמעה בעבר לפיה שני הצדדים יאלצו להתפשר על מנת לקבל את התכנית וליישב את הסכסוך. "אנחנו לא מנסים לכפות את הרצון שלנו, יהיו פשרות קשות לכולם", אמר. "אני מקווה שכשיבדקו את ההצעה שלנו יגידו שזה לא מושלם - אבל שהם מסכימים לפשרות".

mako

שתף כתבה זו