מבזקים

אירן: "נגיב בעוצמה נגד כל תוקף"

רוחאני בנאום לציון 40 שנה למהפכה: "נמשיך לפתח את יכולותינו הצבאיות ההגנתיות ואת עוצמתנו". רבבות התקבצו ברחובות טהרן וקראו "מוות לאמריקה", בתהלוכות הוצגו דמויות של טראמפ, נתניהו ובן סלמאן בכלא

חדשות בעולם11.2.2019 | 12:50

אתר רשמי - נשיא אירן

מאות אלפי אירנים יצאו היום (שני) לרחובות לציון אירועי יום השנה ה-40 למהפכה האסלאמית. בעצרת המרכזית בטהרן אמר הנשיא חסן רוחאני כי ארצו נחושה להמשיך לפתח את עוצמתה הצבאית ואת תכנית הטילים הבליסטיים שלה, זאת למרות הלחץ הבינלאומי מצד "מדינות עוינות" שמנסות להגביל את צעדיה של הרפובליקה האסלאמית.

"לא ביקשנו רשות מאף אחד לפתח סוגים שונים של טילים ונמשיך בדרכנו עם עוצמתנו הצבאית. הקנונייה האמריקנית נגד הרפובליקה האסלאמית לעולם לא תצליח", אמר רוחאני במהלך נאום בפני הרבבות שהגיעו לכיכר אזאדי בבירה. "נביס את הסנקציות האמריקניות המערימות קשיים על בני עמנו".

רוחאני הגיב בביטול לניסיונות של ארה"ב לבודד את אירן ואמר שהרפובליקה לא תישבר מהסנקציות. "לא ניתן לאמריקה לנצח, יהיו לנו קשיים כלכליים אבל נתגבר על ידי הבעיות ונעזור אחד לשני".

סגן מפקד משמרות המהפכה אמר שטהרן לא תסיג את כוחותיה מהמזרח התיכון, וקרא לארה"ב לעזוב את האזור. "האויב לא יכול לבקש מאיתנו לעזוב את האזור. עליו לעזוב בעצמו", אמר תת-אלוף חוסיין סלאמי. "נעזור למוסלמים בכל מקום בעולם".

דובר משמרות המהפכה אמר שטהרן תגיב בנחישות נגד כל מי שיעז יתקוף אותה. "אירן האסלאמית הגיעה לרמה שהיא מסוגלת להגן על גבולותיה באמצעים צבאיים ותעניש בעוצמה כל תוקף", צוטט תת-אלוף רמזאן שריף על-ידי סוכנות הידיעות הלאומית IRNA אומר במהלך עצרת.

קריאות "מוות לישראל, מוות לאמריקה"

כלי תקשורת המקורבים למשטר דיווחו כי מאות האלפים יצאו לרחובות לרגל החגיגות המתקיימות בכל רחבי הרפובליקה. בבירה טהרן יצאו רבבות לציון נפילת השאה ב-1979 ועלייתו של האייתולה חומייני, מנהיג הדת השיעי שהוביל את המהפכה.

הטלוויזיה המקומית שידרה צילומים של קהל רב שהניף את דגלי אירן וקרא "מוות לישראל, מוות לאמריקה". באחד השלטים שהונפו נכתב: "לתדהמת אמריקה, המהפכה הגיעה לשנתה ה-40". קהל רב הגיע לאירוע, שנערך בצל המשבר הכלכלי במדינה - עליית מחירים חדה, מחסור במזון ואינפלציה גבוהה.

חיילים, סטודנטים ואנשי דת נהרו לרחובות הערים והעיירות, רבים מהם נושאים שלטים עם תמונתו של חומייני ויורשו, המנהיג העליון האייתולה עלי חמינאי. הנוכחות הגדולה בעצרות שארגן המשטר מגיעה בצל משבר כלכלי הולך וגובר בדמות עליית מחירים, מחסור במזון ואינפלציה גבוהה.

במהלך התהלוכות נישאו מיצגים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בכלא לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. בנוסף נשמעו הקריאות "מוות לארה"ב ומוות לישראל".

ב-11 בפברואר, 1979, הכריז צבא אירן על נייטרליות ובכך סלל את הדרך לפירוק המשטר המלוכני. בתום מספר ימי לחימה ברחובות, משמרות המהפכה שטפו את המדינה בזמן ששלטונו של השאה מוחמד רזא פהלווי התפטר.

mako

שתף כתבה זו