מבזקים

ישראל לחצה: הנייה לא יבקר ברוסיה

גורמים רשמיים בחמאס אישרו שרוסיה ביקשה לדחות את ביקור בכיר הארגון במוסקבה שתוכנן לשבוע הבא. הסיבה הרשמית: עיסוקי שר החוץ הרוסי. אלא שמאחורי הקלעים גם ישראל וגם הרשות הפלסטינית פעלו לטרפד את המפגש

מדיני10.1.2019 | 14:18

ארכיון | פלאש 90

בעקבות לחץ ישראלי? הפגישה בין ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, ושר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, נדחתה למועד לא ידוע. הפגישה תוכננה לפני כשבועיים והייתה אמורה להתקיים במוסקבה ב-15 לינואר. בחמאס נימקו את הדחייה בכך שלברוב עסוק מדי. על פי דיווחים, בישראל פעלו כדי למנוע את הפגישה.

הרשות הפלסטינית הביעה מורת רוח על הביקור, לאחר שהסיגה את אנשיה שאחראים על פיקוח במעבר רפיח במצרים - המעבר היחיד דרכו הנייה יכול היה לצאת לרוסיה. כל עוד אין הסדרה חדשה בין חמאס למצרים ספק אם הביקור יכול היה לצאת לפועל, משום שנכון לעכשיו המצרים מאפשרים לתושבי עזה מעבר רק ממצרים לעזה, ולא מעזה למצרים.

מבחינת חמאס דחיית הפגישה היא לא סוף פסוק. בחמאס אומנם הודיעו שאחרי התייעצות בינם לבין הרוסים הוחלט לדחות את הפגישה, אך ניתן לראות בכך ניסיון לעדן את התוצאה הלא רצויה.

   

פוטין ונתניהו, ארכיון | צילום: לע"מ

לפני כחודש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים דנו בהתפתחויות השונות באזור, בדגש על מבצע "מגן צפוני" בגבול עם לבנון. לפי הודעת הקרמלין השיחה התבצעה לבקשת הצד הישראלי. במהלך השיחה בין השניים המנהיגים סיכמו שמשלחות ביטחוניות משתי המדינות ייפגשו בקרוב ושפגישה תתואם בהמשך.

כחלק מהמאמצים להפשיר את היחסים בין המדינות, לפני כחודש וחצי ביקרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל במוסקבה, שם היא נפגשה עם סגן שר החוץ הרוסי. מדובר בביקור ממלכתי ראשון של שר ישראלי במוסקבה לאחר תקרית הפלת המטוס בספטמבר השנה. 

mako

שתף כתבה זו