מבזקים

צה"ל דורש: לנטרל המנהרה בלבנון

מפקד פיקוד צפון סייר עם מפקד יוניפי"ל במנהרת חיזבאללה שנחשפה ליד מטולה והבהיר: "האחריות מוטלת על ממשלת לבנון". הוא הראה לו מפה של כפר בלבנון שמבתיו נחפרה מנהרה נוספת שחוצה לישראל ודרש: השמידו אותה

בטחוני6.12.2018 | 18:35

דובר צה"ל

למרות תנאי מזג האוויר הקשים - מבצע "מגן צפוני" נמשך: דובר צה"ל אמר הערב (חמישי) שהצבא פועל כרגע בשלושה מקומות לאורך גדר הגבול עם לבנון כדי לנטרל מנהרות של חיזבאללה: האחד במטולה, השני מול בסיס בירנית בגזרה המערבית והשלישי מול מוצב צה"ל ממערב לקיבוץ חניתה. אלוף פיקוד צפון סייר היום עם מפקד יוניפי"ל במנהרה שנחשפה מול מטולה, הציג לו מפה ותמונות של מנהרה אחרת ודרש ממנו לפעול לנטרולה - בשטח לבנון.

מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק נפגש בשעות הצהריים עם מפקד יוניפי"ל, הגנרל האיטלקי סטפנו דל קול, וערך לו סיור באזור המנהרה במטולה שנחפרה מהכפר כילא הלבנוני אל תוך שטח ישראל. סטריק מחה בפניו על הפרת הריבונות הישראלית על ידי חיזבאללה וציין שמדובר בהוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור, שמתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם – ובראשן החלטה 1701 שהתקבלה בסוף מלחמת לבנון השנייה לפני 12 שנים.

דובר צה"ל

האלוף סטריק גם עמד על כך שהאחריות על חפירת המנהרות על ידי חיזבאללה בדרום לבנון מוטלת על ממשלת לבנון, וציין שכל מי שייכנס לתוך המרחב התת קרקעי מסכן את חייו. מפקד פיקוד צפון מסר למפקד יוניפי"ל מפה של הכפר השיעי רמיה בדרום לבנון, שנמצא מול בירנית, ובה מסומנת קבוצת בתים שמהם נחפרה מנהרת טרור התקפית נוספת שחצתה לישראל. הוא הציג למפקד כוחות האו"ם דרישה ברורה - לוודא את נטרול המנהרה מהצד הלבנוני של הגבול.

צה"ל: כוחותינו בגבול מתוגברים וערוכים לכל תרחיש

הערב תיאר דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס את האתגרים הנוכחיים שניצבים בפני הצבא בהמשך עבודות הנטרול של מנהרות הטרור, ובראשם המוכנות המבצעית לאפשרות של הסלמה. הוא ציין כי הצבא מוכן לכל תרחיש, וערוך בכוחות מתוגברים לאורך גדר הגבול, גם של חיל האוויר וגם בהיבט של הגנה אווירית. הדרישה שהעביר אלוף פיקוד צפון ממפקד יוניפי"ל מהדהדת את דבריו של הגורם המדיני הבכיר בישראל, שאמר מוקדם יותר היום שקיימת "אפשרות סבירה שנצטרך לפעול בלבנון, יוצרים לגיטימציה לכך".

ובזמן שבישראל המבצע נמשך, בלבנון בכלל ובחיזבאללה בפרט משדרים בעיקר בלבול ומבוכה. ארגון הטרור מנסה שלא להתייחס למבצע ברצינות ובינתיים מסתפק בתיעוד של לוחמי צה"ל שפועלים על גדר הגבול. אתר חדשות בלבנון דיווח היום כי תושבי הכפר כילא וכפרים נוספים באזור מרג' עיון שבדרום לבנון קיבלו מסרי אזהרה מישראל שלפיהם חיזבאללה חפר בסביבת מגוריהם מנהרות המסכנות את חייהם ועל כן עליהם לנקוט משנה זהירות בסביבתן.

"שוללים מאויבנו את נשק המנהרות"

ראש הממשלה נתניהו ביקר היום יחד עם שגרירים זרים בגבול במטרה להראות להם מקרוב את המאמצים לחשוף ולהרוס את מנהרות חיזבאללה. "אנחנו נהרוס עוד מנהרות", אמר. "אני לא חושב שחיזבאללה יעשה את הטעות הפטאלית של לנסות אותנו". הוא הוסיף כי "אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ובמהירות, אנחנו עושים את זה גם לחמאס וגם לחיזבאללה ואנחנו נפעל ככל שדרוש".

"מטרת הביקור היא לייצר לגיטימציה מדינית לפעולות נוספת בהמשך במידה ונצטרך - וסביר שנצטרך", הסביר ראש הממשלה. "אנחנו מכנסים את מועצת הביטחון או בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא ונתחיל להפעיל את הלחץ שהפעלנו על החמאס - לא רק נגד נשק המנהרות אלא גם להבהיר שיש פה ארגון טרור שבא להרוג אזרחים. הדבר השני הוא מה נעשה אם נצטרך לפעול בעתיד - זה מייצר לגיטימציה לפעולות נוספות במידה ונצטרך".

mako

שתף כתבה זו