מבזקים

פרסום ראשון: ספרו של המחבל יושק במימון ציבורי

לאחר שהמקום שהוזמן להשקת ספרו של המחבל ביטל את האירוע בשל תכני ספרו של רוצח החייל תמם הי"ד, הוא יתקיים בסניף מפלגתי הממומן מכספי ציבור • דקה עמד בראש סערות תיאטרון "אל מידאן" וחכ"ל גטאס הבריח לו טלפונים לכלא קציעות

בטחוני9.11.2018 | 07:39

יהפוך לגיבור תרבות במימון ציבורי? רוצח החייל משה תמם וליד דקה

האם מחבל שרצח חייל בעינויים הוא גיבור תרבותי? אם להסתמך על מיקום ומקור מימון השקת ספרו של המחבל וליד דקה, נראה כי התשובה חיובית.

ל'ביזנעס' נודע כי במוצאי השבת הקרובה צפויה להיערך השקת ספר הילדים של וליד "סיפור סוד שמן הזית", אותו כתב בכלא. הספר יצא לאור ברמאללה ועוסק בסבלו של ילד מהשטחים שעושה את דרכו לפגוש את אביו, אסיר ביטחוני בישראל.

אלא שהמיקום שנבחר לאירוע השקה הוא לא אחר מאשר סניף בל"ד בחיפה – שטח ציבורי הממומן מכספי מימון המפלגות הציבוריים.

כצפוי, הביא האירוע המתוכנן לזעם רב בימין ואלה בחרו לפעול משפטית למניעת האירוע.

במכתב ששלח מנכ"ל ארגון 'בצלמו', שי גליק, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ראש העיר הנכנסת עינת קליש רותם ומפקד מחוז חיפה במשטרה סנ"צ אמיר גולדשטיין, מבקש מהם גליק לפעול לביטול האירוע. "וליד דקה הוא מחבל מורשע ברצח אכזרי של אדם כפות, דבר המהווה פשע מלחמה", כותב גליק בפנייתו. עוד ציין במכתב, כי וליד, שרצח את החייל משה תמם הי"ד בעינויים, "מעולם לא התחרט. ההיפך הגמור, גם בכלא הוא מעודד אלימות וטרור לפי דוחות השב"כ והשב"ס".

מהמכתב, שהגיע לידי 'ביזנעס', עולה כי גליק מבסס את פנייתו על בסיס הפרת סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, שם נכתב כי "רשימת מועמדים לא תשתתף בבחירות לכנסת ולא יהיה אדם מועמד בבחירות לכנסת, אם יש במטרותיה או במעשיה של הרשימה או במעשיו של האדם, לפי הענין, במפורש או במשתמע, אחד מאלה: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות; תמיכה במאבק , של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל".

"אני דורש לשלול להם את כספי מימון המפלגות ולאסור עליהם להתמודד לכנסת בטענה של הפרת חוק יסוד הכנסת", כותב מנכ"ל 'בצלמו' ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. "לא יתכן שמפלגה תעשה אירוע בעד מחבל רוצח ופושע מלחמה", הוסיף. "בהתאם לחוק הטרור האסור הבעת תמיכה פומבית במי שעשה מעשה טרור או בעשיית המעשה עצמו אודה על ביטול האירוע, פתיחת חקירה בנושא והעמדתם לדין של מארגני האירוע", לשון המכתב.

"חסר שיוך ארגוני"?

ספרו של המחבל. יושק במימון ציבורי של כספי מפלגות?

דקה, שהצטרף לאחר מלחמת לבנון הראשונה לארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, נסע אז לקפריסין ונשלח בזהות בדויה למחנה אימונים של החזית העממית בסוריה, שם עבר אימונים במטעני חבלה ובאיסוף מודיעין. בישראל עסק באיסוף אמצעי לחימה ובתכנון מעשי טרור וב-1984 היה שותף בחוליה שתכננה את חטיפתו לצורכי מיקוח של החייל משה תמם, במטרה להבריחו לסוריה. משלא הצליחו בכך רצחו חבריו לחוליה את תמם לאחר עינויים.

דקה וחברי החוליה נתפסו ב-1986 ובזמן מעצרו הודה דקה כי ידע על הכוונה לרצוח את החייל. במרץ 1987 הורשע בבית המשפט הצבאי בלוד בגין עבירות של ירי לעבר אנשים, אימונים צבאיים, חבלה גופנית חמורה וחברות בארגון עוין. הוא נידון למאסר עולם ונקבע שהיה שותף שווה לרצח שבוצע בפועל בידי חבריו לחוליה.

כמו שאר האסירים הביטחוניים הנהנים מ'מלון' הכלא הישראלי, גם דקה סיים במהלך תקופת כליאתו לימודי תואר ראשון ושני במדע המדינה באוניברסיטה הפתוחה. ב-1993 הצטרף למפלגת בל"ד ובשנת 2000 נבחר לחבר בוועד ההנהגה הארצית של המפלגה. לדבריו ניתק את קשריו עם ארגון החזית העממית ב-1995 ובשנת 2006 הוא עתר לשנות את סיווגו הארגוני בכלא – בקשה שהתקבלה על ידי שירות בתי הסוהר ומאז הוא מוגדר על ידי השב"ס כחסר שיוך ארגוני.

אלא שבמבט לאירוע ההשקה של דקה, קשה שלא לתהות הכיצד הוגדר על ידי שירות בתי הסוהר כ"חסר שיוך ארגוני" בעוד מי שנותן חסות, מיקום ומימון להשקת ספרו של המחבל היא לא אחרת מאשר מפלגת בל"ד.

לא זו בלבד, אלא ששמו של דקה גם עלה בפרשיית הברחת הטלפונים לכלא על ידי חבר המפלגה וחבר הכנסת לשעבר מטעם בל"ד באסל גטאס, לאחר שנתפסו בכליו בכלא קציעות טלפונים ניידים ומסרים מוצפנים שהוברחו על ידי האחרון.

'מורשת' תרבות – מכותלי הכלא

דקה משתמש בכלים הניתנים לו מכוח חופש התרבות, הלכה למעשה, להפצת מורשתו ומסריו הטרוריסטיים ואין זו הפעם הראשונה שמיזמיו התרבותיים מעוררים סערה.

רק לפני שנה גרר המחזה שכתב, "הזמן המקביל", סערה ציבורית נגד התיאטרון הערבי-חיפאי "אל מידאן", שכללה גם קריאות לסגירת התיאטרון שהעלה את המחזה על במתו.

השקת הספר עצמו תוכנן תחילה להתקיים במקום בילוי פרטי, אך לאחר פרסום הדבר באתר 'וואלה' ביטלו בעלי המקום את האירוע, לאחר שלדברי מנהל המקום "המארגנים הם ששכרו את המקום" ולא היה לו "מושג על מה הספר ועל מה האירוע עצמו".

כעת כאמור, מתכוונים במפלגת בל"ד להשיק את הספר בסניף המפלגה, הממומן מכספי ציבור. צעד המהווה הפרת חוק יסוד ובארגון 'בצלמו' מאיימים להפגין מול מקום האירוע במידה וזה לא יבוטל. "הערצת והאדרת המחבל ומעשהו יגרום לגל של שפיכות דמים, שנאה ואיבה בין העמים", כותב גליק במכתבו. "בנוסף, מדובר באירוע שמהווה פגיעה חמורה במשפחות שכולות, בחיילי צהל ובמשפחת תמם היקרה. נדגיש, ככל שהאירוע לא יתבטל אנחנו מבקשים רישיון להפגין ממול", לשון המכתב

ביזנעס - לכתבות נוספות באתר לחצו כאן

שתף כתבה זו