מבזקים

מנדלבליט: פרשה קשה, נקבל החלטות ‎

היועץ המשפטי לממשלה התייחס להמלצות המשטרה בפרשת הצוללות וסירב לנקוב בזמן לקבלת הכרעה של הפרקליטות: "לא ברור אם תהיינה השלמות". יעלון: "אין ספק שנתניהו ידע, הוא חייב להיחקר" ‎

פוליטי8.11.2018 | 16:59

מרק ישראל סלם, POOL - משה שי, פלאש 90

שעות אחרי פרסום המלצות המשטרה בעניין פרשת הצוללות (תיק 3000), היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר היום (חמישי) כי מדובר בתיק רציני וקשה שהפרקליטות תסיים את הטיפול בו בקרוב. עם זאת, הוא סירב לנקוב במועד מדויק לסיום הטיפול בו. גם שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס להמלצות המשטרה ומתח ביקורת על כך שראש הממשלה בנימין נתניהו לא נחקר במסגרת הפרשה: "לי אין ספק שנתניהו ידע, לי אין ספק שנתניהו חייב להיחקר באזהרה בפרשה, לי אין ספק שאזרחי ישראל ראויים לדעת את האמת".

בכנס חיפה למשפט שמתקיים באוניברסיטת חיפה אמר מנדלבליט שהוא עקב אחרי התיק תוך כדי חקירת המשטרה, וכעת תורה של הפרקליטות לבחון את הדברים. "זו פרשה קשה ורצינית שהיה צריך לחקור אותה טוב. טוב שעשו את זה. הפרקליטות תבדוק את הדברים ותקבל את ההחלטות", אמר מנדלבליט.

היועץ המשפטי לממשלה סירב לתת הערכת זמן למועד סיום הטיפול. "אני חושב שזה לא אחראי", אמר. "אני לא יודע אם יהיו השלמות או לא. יש פה המלצות של העמדה לדין של מספר גורמים. אני יכול להגיד שזה ייקח זמן קצר אבל זה לא רציני. בעיניי זה הדבר החשוב ביותר. זה תחום מאוד חשוב ורגיש וכולנו רוצים להיות בטוחים שהסחר הביטחוני יתנהל כמו שצריך".

משה יעלון, שכיהן כשר הביטחון בעת שנפתחה החקירה בפרשה, אמר שמדובר בפרשת השחיתות הגדולה והחמורה בתולדות מדינת ישראל. "אין שום סיכוי שהחקירה תסתיים בלי כתבי אישום", אמר יעלון. עם זאת, יעלון הדגיש כי העובדה שנתניהו לא נחקר באזהרה בפרשה, למרות שהומלץ להעמיד לדין את עורך דינו ומקורבו דוד שמרון, מעוררת שאלות קשות לגבי התנהלות החקירה.

"מתחילת הדרך טענו המעורבים ומקורביהם כי 'לא היה כלום', אולם לאחר תחקיר תקשורתי ועיכוב, הוחלט לפתוח ב'בדיקה'", אמר יעלון. "לאחר עיכוב נוסף, ה'בדיקה' הפכה לחקירה. לאחר עוד עיכוב החקירה הביאה למעצרים, המעצרים הביאו לגיוס עד מדינה והיום להמלצות לששה כתבי אישום. אז 'לא היה כלום'?".

mako

שתף כתבה זו