מבזקים

רשם "מוות לזועבי" ונשלח ל-6 חודשי מאסר

בית משפט השלום ברמלה גזר 6 חודשי מאסר בפועל על אליהו אליאב מועלם, לאחר שהורשע בריבוי "עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות" | בית המשפט קבע בהחלטתו, "המילה הכתובה יכולה להיות פוגענית יותר מן המעש"

חדשות בארץ8.11.2018 | 15:54

מעצר, אילוסטרציה | דוברות המשטרה

בית משפט השלום ברמלה גזר 6 חודשי מאסר בפועל על אליהו אליאב מועלם, לאחר שהורשע בריבוי עבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות.

מועלם פרסם בחשבונו האישי ברשת החברתית "פייסבוק" קריאות לעשיית מעשי אלימות או טרור בערבים, דברי שבח, אהדה או עידוד למעשים כאמור, ודברי גזענות של רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה או עוינות כלפי ערבים בשל היותם ערבים. כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, כפי שנדרש על פי דין, וזאת נוכח אופי העבירות המשיקות לחופש הביטוי.

על פי כתב האישום המתוקן בו הורשע מועלם, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעניין העונש, בחודשים יוני-יולי 2016, אירעו מספר אירועים, ביניהם חטיפתם ורציחתם של הנערים היהודים גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל על ידי שני פעילי טרור פלסטינים מארגון החמאס, מבצע "שובו אחים" במסגרתו אותרו גופות הנערים, חטיפתו ורציחתו של הנער הערבי מוחמד אבו חדר ז"ל על ידי בגיר ושני קטינים יהודיים ומבצע "צוק איתן".

על רקע האווירה הציבורית הרגישה והנפיצה בתקופה המתוארת, פרסם מועלם בחשבון הפייסבוק שלו, באופן שיטתי ובהזדמנויות רבות, קריאות ישירות למעשי אלימות וטרור נגד ערבים פלסטינים וערבים ישראלים באשר הם ודברי עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשים כאלה, וכן פרסומים עוינים נוספים במטרה להסית לגזענות נגדם.

עוד פרסם קריאות למעשי אלימות וטרור נגד חברת הכנסת חנין זועבי, ודברי שבח, אהדה, עידוד תמיכה והזדהות כלפי מעשים אלה. בנוסף פרסם מועלם דברי עידוד, תמיכה והזדהות כלפי מעשי אלימות וטרור נגד יהודים ישראלים המחזיקים בדעה פוליטית "שמאלנית". כלל פרסומי הנאשם בפייסבוק הוזנו באופן ישיר ועקבי בחשבונותיהם המקבילים של 1280 חבריו בפייסבוק, ובנוסף היו פתוחים ונגישים באינטרנט לעיני כל.

ביהמ"ש קבע בהחלטתו כי: "לעתים המילה הכתובה יכולה להיות פוגענית יותר מן המעש. בעולם הטכנולוגי העכשווי, העבירות אינן דורשות השקעת מאמץ – אין עוד צורך לכתת את הרגליים להדפיס חומר כתוב, לצלמו, לשלוח אותו, להחליף מנשרים, אלא די במחשב המחובר למרשתת, מקלדת, והנה יכול אדם בהקשה על כפתורים לשלוח דברי בלע והסתה בתפוצה רחבה מאוד... בימים שכאלה, קיים אינטרס ענישתי ברור של הרתעת היחיד והרתעת הרבים, נוכח הקלות והנפיצות של הפרסום ברשת ה"פייסבוק", עת כל מקיש מקלדת היה למפרסם ברבים".

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו