מבזקים

המדינה לבג"ץ: להחזיר לוועדת המחירים את הדיון על ייקור מוצרי החלב המפוקחים

עפ"י התשובה שצפויה להיות מוגשת לבג"ץ בתגובה לעתירת תנובה, המדינה מבקשת להחזיר את הדיון לוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, כדי שתדון מחדש בצורך לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח

כלכלי6.11.2018 | 16:49

הדס פרוש, פלאש 90

לפי הערכות, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, צפוי לחתום היום (ג') על תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהגישה תנובה - כך נודע ל"גלובס". על-פי התשובה שצפויה להיות מוגשת לבג"ץ, המדינה מבקשת להחזיר את הדיון לוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, כדי שתדון מחדש בצורך לייקר את מוצרי החלב המפוקחים, ונבחנים פתרונות שונים בהקשר זה.

ראשי הנהלת תנובה, ביניהם היו"ר חיים גבריאלי, נמצאים היום בביקור סין, ובימים הקרובים הם צפויים להיפגש עם הנציגים הסינים של ברייט פוד אינטרנשיונל, החברה ששולטת בתנובה, ולדון בהיקפי הנזק שתנובה סובלת ממנו בשל אי-העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים, כמו גם בהסכם-

על אף שבמשרד האוצר הגיעו להסכמות למתווה ענפי מול הרפתנים, עדיין לא נמצא פתרון לסיבה בגללה עתרה תנובה לבג"ץ נגד האוצר. כך למשל, המנגנון שישחרר את מחיר מוצרי החלב המפוקחים מחתימה של סמכות פוליטית, והחלפתו במנגנון אוטומטי שמבוסס על נוסחה, לא נכלל בתוך ההסכם.

ההמלצה של הוועדה לייקר את מוצרי החלב המפוקחים ניתנה במארס האחרון, אלא שמאז חלו מספר מהלכים שעשויים להשפיע על הכרעת הוועדה. אחד מהם הוא ירידה של 5 אגורות במחיר החלב הגולמי שהתרחשה בתחילת אוקטובר האחרון, כשמדובר בירידה ראשונה לאחר תקופה של קרוב לשנתיים, שמשמעותה ירידה של 2.36% במחיר בו קונות המחלבות את החלב הגולמי מהרפתנים, המכונה "מחיר המטרה".

לכל עדכון של ועדת המחירים יש שני מרכיבים: האחד הוא שינוי במדד השוטף; והשני הוא שינוי עבור השנה הקודמת -רטרואקטיבית, המשקף את הפערים המצטברים. בשל ירידת המחירים הצפויה בינואר הקרוב, באוצר צפויים לבקש לכנס את ועדת המחירים עד סוף החודש, ובהתאם לירידה לבחון מחדש את הצורך בעליית מחיר. לפי הערכות בענף, מהשנתיים האחרונות ישנו פער של כ-15 אגורות, שמשמעותן התייקרות של 3.3% בגין התקופה שחלפה, רטרואקטיבית.

ואולם באוצר מקווים כי הפער הזה יתייתר ברובו או בחלקו - כלומר שאם תהיה ירידה דרסטית במחיר החלב הגולמי, זה יחסוך את ההתייקרות אותה מבקש תנובה. לפי הסקר הענפי שבחן את הענף, צפויה בינואר ירידה של 8-9 אגורות במחיר החלב הגולמי. ואולם, במקביל לכל אלה, קשיים משפטיים שנוגעים להסכם עליו חתמו הרפתנים והאוצר עשויים להשפיע גם הם על ההחלטה של וועדת המחירים.

בקיץ האחרון עתרה תנובה לבג"ץ נגד שר האוצר משה כחלון. במסגרת העתירה טענה תנובה כי מחיר החלב הגולמי אותו היא רוכשת מהרפתנים במחיר שמוכתב על-ידי המדינה התייקר - וזאת בעוד שמחירי מוצרי החלב המפוקחים, שנקבעים גם הם על-ידי המדינה, לא התייקרו, על אף שוועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר המליצה לייקר אותם. בהקשר זה טענה המחלבה כי נגרם לה נזק בהיקף של קרוב ל-200 מיליון שקל מתחילת 2017, אז החלה ההתייקרות המשמעותית.

גלובס

שתף כתבה זו