מבזקים

החשד: היהלומים הוברחו בקו חסוי ופלילי

במשטרה חושדים כי ממפעלו של לב לבייב ברוסיה יצאו יהלומים גם בקו חסוי שלא דווח והם הוכנסו לישראל בחשאי מבלי לדווח לרשויות. LDD: "לא מכירים את האירוע"

כלכלי6.11.2018 | 13:37

נתי שוחט, פלאש 90

חוקרי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (היאחב"ל), החוקרים את פרשת 'יהלום שחור' של הברחת היהלומים לישראל, חושדים כי מפעל היהלומים שבבעלותו של איש העסקים לב לבייב ברוסיה פעל באופן שיטתי לצד קו ייצור של יהלומים לגיטימיים, גם להפעיל קו ייצור של יהלומים שנועדו להיות מוברחים לישראל.

עד המדינה בפרשה ששמו עדיין חסוי חשף בפני החוקרים את שיטת הפעולה והעברת היהלומים לישראל על ידי בלדרים. במקביל, היום (שלישי) הותר לפרסום, כי אחד מששת העצורים החשודים במעורבות בפרשת ההברחה הוא זבולון לבייב, בנו של לב לבייב וזה שמנהל את המפעל שלו בישראל.

על פי העדויות שבידי חוקרי המשטרה, המפעל היה מקבל לעיבוד יהלומים שהיו רשומים כחוק ויוצאו מרוסיה למדינות שונות, כולל ישראל, עם תעודות משלוח מסודרות ודווחו לכל הגורמים הרלוונטיים בארץ. אלא שתחת המעטה הזה פעל גם  קו הפצה נוסף, נסתר. על פי החשד, היהלומים בקו זה הגיעו ללא רישום למפעל, עובדו בתוך המפעל ומאוחר יותר הוצאו ללא רישום לבלדרים שונים שהכניסו אותם לישראל מבלי לדווח לרשויות המס.

החשד הוא כי מנהל המפעל, שידע על שני הקווים, היה בין אלה שדאגו להוצאת היהלומים מהמפעל ברוסיה. הוא עצמו כ"תושב חוזר" הגיע שבכבודתו יהלומים בשווי של עשרות מיליוני שקלים, כך חושדים במשטרה. על פי ההערכות, מדובר בסכומים של מאות מליוני שקלים במהלך השנים.

כזכור, אתמול הוארך מעצר ששת החשודים בבית משפט השלום בראשון לציון. 

לב לבייב עצמו נמצא כעת ברוסיה אליה עבר להתגורר בחודשים האחרונים, ולא ברור עדיין אם יידרש לחקירה במסגרת הפרשה. מקורביו מסרו כי אם המשטרה מעוניינת לחקור אותו היא יכולה להגיע אליו והוא אינו מתכוון להגיע לישראל לשם כך.

מטעמה של חברת LLD שבבעלות איש העסקים החרדי נמסר בתגובה, כי "החברה אינה מכירה כלל את האירוע המדווח בתקשורת. מר לבייב והחברות שבשליטתו פועלים בהתאם לנורמות הראויות, ותוך הקפדה על ציות לחוק. אנו מקווים כי הנושא יתברר במהרה והחשדות יתבררו כמשוללות בסיס".

כיכר השבת

שתף כתבה זו