מבזקים

ארה"ב פרסמה את רשימת הסנקציות: "איראן לעולם לא תגיע לנשק גרעיני"

שרי החוץ והאוצר הציגו את כל העיצומים שהושתו מחדש על טהראן, שאמורים לפגוע אנושות בהכנסותיה מנפט וממגזרים אחרים. יותר מ-700 אנשים וגופים מופיעים ברשימה. פומפאו: "לאיראן יש ברירה - להתנהג כמו מדינה נורמלית או לראות את כלכלתה מתפוררת"

מדיני5.11.2018 | 15:38

סטיב מנוצ'ין בישראל, ארכיון | אוהד צוייגנברג, POOL

משרד האוצר האמריקני פרסם את רשימת הסנקציות המלאה שהוטלה היום (שני) על איראן. לפי הודעת משרד האוצר, מדובר ברשימה הארוכה ביותר של סקציות שהוטלו ביום בודד על המשטר האיראני. יותר מ-700 אנשים וגופים שונים נכנסו לרשימה שנכנסה לתוקף היום.

לפי משרד האוצר האמריקני, "מטרת הפעולה היום הא לשבש את היכולת של האיראנים לממן את פעולותיהם התוקפניות, ונוקטת בלחץ כלכלי חסר תקדים על המשטר האיראני במטרה לנהל משא ומתן על הסכם חדש שישים סוף לשאיפות הגרעיניות של איראן, יפסיק את תכנית הטילים הבליסטיים, ופעולות תוקפניות נוספות".

ברשימה מופיעים למעלה מ-70 בנקים בעלי קרים לאיראן, בהם בנק "מלי", שלפי הודעת משרד האוצר "פעל כצינור להעברת כספים לכוח קודס". בנוסף, הוטלו סנקציות על על חברות-בת של בנק זה, כמו בנק "אריאן", בנק קרגושי, חברת ההשקעות של הבנק, וגופים נוספים.

בתחום הספנות, הוטלו סנקציות על חברת הספנות של איראן ועל החברה הלאומית לשינוע מכליות נפט. סנקציות הוטלו גם על חברות נוספות העוסקות בהובלת נפט, סחורות ונוסעים.

גם הסוכנות לאנרגיה אטומית באיראן תיכנס לרשימת הסנקציות אחרי שהוגדרה על ידי משרד האוצר האמריקני כחלק מממשלת איראן. הסוכנות אחראית למחקר והפיתוח הגרעיני של הרפובליקה האסלאמית.

שר החוץ מייק פומפאו, שהציג יחד עם שר האוצר סטיב מנוצ'ין את הסנקציות החדשות, אמר כי "האיראנים משתמשים בכסף שהם מקבלים כדי לערער את היציבות בעולם ובמזרח התיכון".

לדבריו, בחודש מאי, "אחרי שנסגנו מהסכם הגרעין הודענו על אסטרטגיה חדשה לשינוי ההתנהגות האיראנית, ובמרכזה, לחץ כלכלי חסר תקדים". הוא הוסיף: "יש ברירה, או להתנהג כמו מדינה נורמלית ולעשות פני פרסה, או לראות את הכלכלה שלה מתפוררת. אנחנו לא נקל בלחץ על המשטר".

וואלה

שתף כתבה זו