מבזקים

בצל הדיווחים על הסדרה עם חמאס: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס

ישיבת הקבינט מגיעה על רקע הדיווחים על ההסכם שהושג בתיווך מצרי, שיכלול בין היתר הקלות הומניטריות מצד ישראל בנוסחה של "שקט מול שקט". גורמים מדיניים אישרו כי חלה התקדמות מול חמאס. בסוף השבוע אמר גורם בכיר כי "יש למצות את האפשרות להסדיר את המצב ההומניטרי"

בטחוני3.11.2018 | 23:21

המהומות ביום שישי | פלאש 90

ברקע הדיווחים על התקדמות במגעים מצריים להסדרה ברצועת עזה, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר (ראשון) לישיבתו השבועית. בסוף השבוע גורמים מדיניים אישרו כי ישנה התקדמות בתיווך המצרי מול חמאס, במסגרתה תופסק לגמרי האש מעזה וייפסקו ההפגנות על הגדר. בתגובה, ישראל תאפשר הרחבה של פעילות המעברים ושל מרחב הדיג, העברת דלק במימון קטארי וכן העברת כספים קטאריים למימון משכורות ברצועת עזה.

עם זאת, הגורמים הכחישו את הדיווח שישראל מוכנה לאפשר כניסת עובדים פלסטינים מעזה לישראל לעבודה. "זה מעולם לא היה על השולחן ולא נכון", אמרו.

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, ישראל וחמאס הגיעו להסכם הסדרה עם חמאס בתיווך מצרי, בנוסחה של "שקט מול שקט", על בסיס ההסכם שנחתם בשנת 2014, אף הוא בתיווך מצרי. עם זאת, גורמים פלסטיניים הדגישו כי לא מדובר בהסכם הסדרה מעשי ושלם. ההסכם יכלול פתיחה של המעברים באופן קבוע, הרחבת אזור הדיג, כניסת דלק לתחנת החשמל ברצועה והתחייבות של קטאר לתשלום כספים עבור פקידי ממשלת עזה.

על רקע דיווחים אלה, נפגש היום יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי בשארם א-שייח שבמצרים ושוחח איתו על ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" דווח כי אבו מאזן שיבח את מאמצי מצרים ואת שיתוף הפעולה איתה, והמנהיגים גם דנו בדרכים לחיזוק הקשר בין הרשות הפלסטינית לקהיר.

גורם מדיני בכיר אמר בסוף השבוע כי "יש למצות את האפשרות להגיע להסדר שיסדר את המפץ של המצב בעזה - וזה המצב ההומניטרי. אנחנו מצליחים לפתור אותו, לפחות זמנית, באמצעות ההסדרים הללו, גם לגבי הדלק וגם לגבי משכורות. זה היה קרוב מאוד לא להתבצע ויכול להיות גם שזה ייכשל. גם עוד שעה זה יכול להיכשל, ואנחנו ערוכים לאפשרות השנייה. כלומר, אם זה מתפוצץ, אנחנו ערוכים להפעיל הרבה מאוד כוח".

הגורם הוסיף בנוגע להעברת המשכורות הקטארית כי ישראל דורשת לוודא "שכספי המשכורות לא יגיעו לגורמי טרור וגם זה כפוף לתוצאות המאמצים להביא לרגיעה".

שר השיכון יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, התייחס היום באירוע "שבתרבות" במודיעין לאירועים בעזה ואמר כי מצב הומניטרי וכלכלי משופר ברצועת עזה "הוא אינטרס ביטחוני ישראלי". לדבריו, "שלב ראשון בהסדרה יחייב הפסקת ירי, הפסקת טרור אש וטרור גדרות. אנו נענה להתנהגות כזאת בהתאם באמצעות הקלות הומניטריות במעברים, הגדלת מרחב הדיג ושיפור מצב החשמל והדלק ברצועת עזה. אם מדברים אנחנו מקשיבים, אם יורים נפעל בעוצמה".

וואלה

שתף כתבה זו