מבזקים

פרסום ראשון: החוק להעברת משפחות מחבלים

הבית היהודי יוזם הצעת חוק שתאפשר לגרש משפחות מחבלים לאזור אחר ביהודה ושומרון. כבר כיום ניתן לעשות זאת במקרים שבהם הוכח שהמשפחות עצמן מהוות סיכון ומטרת החוק החדש היא ליצור כלי יותר הרתעתי

בטחוני1.11.2018 | 22:52

מעצר מחבל | צילום: דובר צה"ל

פרסום ראשון: דיון שהתקיים אתמול (רביעי) בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת חשף קשיים רבים בדרך להריסת בתי מחבלים. כעת מגבשים בבית היהודי כלי הרתעתי אחר, שיובא כבר ביום ראשון להצבעה בוועדת שרים לחקיקה.

בבית היהודי יש לא מעט תסכול בכל מה שקשור לחיזוק ההרתעה בייחוד מול מפגעים בודדים. בסוגיית הריסות הבתים מתגלים יותר ויותר קשיים משפטיים שהופכים את הכלי הזה לאפקטיבי פחות, לכן הם מנסים כיוון אחר.

ביום ראשון תוגש לוועדת שרים לחקיקה הצעת חוק של חבר הכנסת מוטי יוגב, שנועדה לאפשר להעתיק משפחות מחבלים מאזור אחד ביהודה ושומרון לאזור אחר בשטחים. כבר כיום ניתן לעשות זאת רק במקרים שבהם הוכח שהמשפחות בעצמן מהוות סיכון והוכח כי היא יכולה לגרום נזק.

החוק הנוכחי נועד להיות צעד מניעתי אך כעת רוצה חבר הכנסת יוגב, בגיבוי יו"ר מפלגתו השר נפתלי בנט, להפוך את זה לכלי הרתעתי שבמסגרתו כל אדם שיוצא לבצע פיגוע יידע שמשפחתו תועתק ממקום אחד למקום אחר, ומשפחתו תדע שהיא כמעט אוטומטית מיועדת לגירוש.

חבר הכנסת יוגב אומר שהתייעץ עם בכירים בשב"כ, שם אומרים שזה בהחלט צעד משמעותי שמרתיע מאוד ויכול להיות אפקטיבי. עם זאת, החוק עלול להיתקל בקשיים משפטיים ובשל כך הצעות חוק דומות מעוכבות.

הדיונים בנושא צפויים להיות דיונים די אינטנסיביים. החוק אמנם פחות בעייתי מהרצון לגרש את משפחות המחבלים לעזה או למדינה אחרת, אבל צפויים להתעורר קשיים גם במובן הפרקטי, כמו למשל לאן ילכו המשפחות או היכן יגורו. יו"ר הבית היהודי בנט אומר הערב שהוא מתכוון לקדם את החוק גם אם היועצים המשפטיים יתנגדו, כפי שהיה במקרה של חוק ההסדרה.

mako

שתף כתבה זו