מבזקים

מי שלא יחוסן לא ייכנס לבית הספר?

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס למות התינוקת שנדבקה בחצבת וקרא לציבור: "צאו להתחסן, זה הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות". הוא אמר שנשקלים צעדים שונים נגד מי שלא יתחסן: "לא רוצים להעניש אלא להגן על האוכלוסייה"

בריאות1.11.2018 | 20:26

אילוסטרציה | חן ליאופולד, פלאש 90

לאחר מותה של התינוקת בת השנה וחצי מירושלים כתוצאה מחצבת - במקרה הראשון של מוות מהמחלה מאז שנת 2003 - מנכ"ל משרד הבריאות אמר הערב (חמישי) כי נבחנת האפשרות למנוע כניסת תלמידים שלא חוסנו לבתי הספר ברחבי הארץ.

"אנחנו לא רוצים לבוא ממקום של סנקציות, אבל אם נראה שיש סיכון לאוכלוסייה בגלל אנשים שלא מתחסנים - אז אנחנו בוחנים את האופציה שילד כזה לא יוכל להיכנס לבית הספר", אמר משה בר סימן טוב ל"שש עם". הוא הוסיף כי המהלך לא נובע מהצורך להעניש, "אלא מתוך הגנה על הילדים האחרים בבית הספר".

"אנו קוראים לציבור לצאת ולהתחסן, זה הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות כדי להתגונן מפני המחלה המדבקת הזאת, וכמו שגילינו גם המסוכנת הזאת", אמר המנכ"ל בר סימן טוב.

באשר לאלה שמסרבים להתחסן ולחסן את ילדיהם אמר כי מדובר ב"בכמה כיסים באוכלוסייה, בעיקר בירושלים. אנשים חושבים שהם אולי ייהנו מחסינות העדר - אבל זה לא נכון לגביי חצבת. זו מחלה מדבקת ביותר וכל אדם שלא התחסן הוא פוטנציאל לחלות במחלה ולהדביק אנשים אחרים".

מוקדם יותר היום פונתה תינוקת בת שנה וחצי משכונת מאה שערים לבית החולים שערי צדק בבירה תוך מאמצי החייאה. משפחתה של התינוקת, הזמינו אמבולנס לאחר שהתינוקת שלוקה בתסמונת דאון איבדה את הכרתה. הרופאים נאלצו לקבוע את מותה בבית החולים.

"מחלת החצבת הייתה על סף הכחדה אולם עקב ירידה בהתחסנות היא חזרה ובגדול", אמר פרופסור שי אשכנזי יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים ודיקן ביה"ס לרפואה באריאל. גם באירופה חלה כליה של מקרי חצבת עם לפחות 37 מקרי תמותה. עובדה זו מחזקת את הצורך בחקיקה ואכיפה למניעת המשך המגיפה ואת החובה להעביר את חוק חובת חיסונים. זה בנפשנו".

חברת הכנסת מירב בן ארי הגיבה על הטרגדיה: "זה מקרה קשה וטראגי שיכול היה להימנע אם ההורים היו מחסנים את בתם בזמן. הצעת החוק שלי בנושא ממתינה להחלטת משרד הבריאות ותעלה בשבועות הקרובים לוועדת השרים לענייני חקיקה. אין מנוס מחקיקה בעניין ובהקדם האפשרי. פניתי ליו"ר הוועדה וביקשתי לקיים דיון בהול בנושא. אני קוראת לכל ההורים לחסם את ילדיהם ולמנוע מקרים קשים כאלו בעתיד".

mako

שתף כתבה זו