מבזקים

בממשל טראמפ שיגרו מסר לישראל: "הבהירו מה יחסכם לסין"

מסרים מודאגים הועברו מוושינגטון ללשכת נתניהו בעקבות ביקורו של סגן נשיא סין וואנג צ'י-שאן בישראל • הדאגה העיקרית הובעה מעצם העובדה שנשלח לביקור באופן אישי על ידי הנשיא צ׳י • נתניהו בחר שלא להגיב

מדיני23.10.2018 | 09:42

צ'י שאן סגן נשיא סין בביקורו בירושלים, עם בנימים נתניהו | צילום: קובי גדעון, לע"מ

דאגה בממשל טראמפ מהתקרבות ישראל לסין – שלושה גורמי הממשל האמריקני פנו לישראל לברר מה טיב הקשר הנרקם בין המדינות.

כפי שדיווחה הפרשנית המדינית של חברת החדשות, דנה ויס, גורמי ממשל בכירים בארצות הברית העבירו בימים האחרונים מסרים מודאגים ללשכת ראש הממשלה נתניהו בעקבות הקרבה בין ישראל לסין, וליתר דיוק: מהתמונות של סגן נשיא סין, וואנג צ'י-שאן – האיש השני בחשיבותו באימפריה – שהגיע אתמול (ב) לביקור בישראל ומהעובדה שנשלח לכאן באופן אישי על ידי הנשיא צ׳י.

לפי הדיווח, לפחות שלושה גורמי ממשל אמריקאים פנו בתקופה האחרונה לישראל כדי לברר מה טיב היחסים. יש לזכור כי ארה"ב וסין מצויים בעיצומה של מלחמת סחר קשה – עוד ברקע ההסתבכות הקודמת של ישראל עם ארה"ב בסחר ביטחוני עם סין.

בישראל מיהרו לשדר מסר מרגיע והבהירו לאמריקאים שהנושא הביטחוני כלל לא עלה על הפרק וכי כל הפגישות בביקור זה יעסקו אך ורק בהיבט האזרחי והטכנולוגי – וברצון של ישראל לכבוש נתח מהשוק האדיר.

בלשכת רה"מ סירבו להגיב על הידיעה.

בשעות הערב פרסם נתניהו סרטון מהביקור וכתב: "מארחים הערב את סגן נשיא סין, וואנג צ'י-שאן, יועצו הקרוב של הנשיא שי ג'ינפינג. זה הביקור החשוב ביותר מסין בישראל ב-18 השנים האחרונות – וזה ביטוי נפלא לקשרים המתהדקים בין סין לישראל!".

במהלך קבלת הפנים אמר נתניהו לסגן הנשיא, "ברוך הבא לישראל. זהו הביקור החשוב ביותר של מנהיג סיני בשמונה עשרה השנים האחרונות. זה סימן לידידות המתפתחת בינינו. העובדה שסגן נשיא סין הגיע לישראל ונענה להזמנתי להשתתף בוועידת רה"מ לחדשנות, היא מחמאה גדולה מאוד לישראל, שמשקפת את היחסים המתפתחים בין סין לישראל ואני מצפה לשיחות בינינו", חתם נתניהו.

ראש הממשלה וסגן הנשיא צ'י-שאן קיימו מאוחר יותר ארוחת ערב לפמליות שנחשבת כ'פגישת עבודה'. בארוחה נכחו גם שר הכלכלה אלי כהן, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ וראש הסגל יואב הורוביץ, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון ושגריר ישראל בסין צבי חפץ.

מחר (ד), יעמדו נתניהו וסגן נשיא סין בראש המפגש הרביעי של ועדת החדשנות ישראל-סין בפורמט הבין ממשלתי G2G, שיתקיים במשרד החוץ. במהלך ועידת רה"מ לחדשנות, אמורים להיחתם שמונה הסכמים משותפים בשלל תחומים: בריאות דיגיטלית, חקלאות, מדעי החיים, מדע וטכנולוגיה, חדשנות ועוד. סגן הנשיא סין אמור לחתום יחד נתניהו על תכנית תלת שנתית חדשה לוועדה – המתכנסת אחת לשנה, בבייג'ינג או בירושלים לסירוגין.

ביזנעס - לכתבות נוספות באתר לחצו כאן

שתף כתבה זו