מבזקים

שרים: הגדלת כמות המים לירדן היא אבסורד

לאחר ההכרזה הירדנית על ביטול החכרת שטח נהריים וצופר לישראל והטענות בדבר אי קיום ההסכם בידי ישראל, טוענים שרים בכירים כי אין להעלות את כמות המים הניתנת

מדיני23.10.2018 | 07:57

פלאש 90

ההודעה הירדנית על ביטול הנספחים להסכם השלום עם ישראל, הנוגעים לחכירת שטחי נהריים וצופר מידי הירדנים, מעוררת סערה מדינית. גורמים ישראלים מאשימים את ישראל בחלק באחריות במשבר, מנגד שרים טוענים כי הכוונה להגדיל את כמויות המים שישראל מעבירה לירדן, על רקע ההחלטה האחרונה של הממלכה, היא "מחווה אבסורדית".

בכירים שמעורים ביחסי ישראל-ירדן אמרו לעיתון "ידיעות אחרונות", כי 'הכתובת הייתה על הקיר' שכן כבר לפני שנתיים ראש רשות המים הירדנית סעד אבו־חאמור הזהיר את שגרירות ישראל בירדן ואיים שלא תהיה לירדן ברירה אלא לדרוש את המובלעות בחזרה.

הסיבה לאיומים ולכעס הירדני: ישראל לא כיבדה את ההסכם שנחתם ב־26 בפברואר 2015 שהוציא לדרך את פרויקט "תעלת הימים". הפרויקט כלל הקמת מתקן התפלת מים בעקבה, והזרמת מים לירדן ולישראל. ישראל התחייבה בהסכם לרכוש 35-50 מליון קוב מים ממתקן ההתפלה הירדני ובמקביל למשוך צינור שאורכו כ־200 ק"מ מים סוף לים המלח המתייבש — שיעביר הן מי ים.

גורם מדיני ישראלי שמעורה בנושא אמר לעיתון כי ישראל לא עמדה בהתחייבות שלה: "מאז בעיקר אנחנו תוקעים את הנושא ולא מתקדמים". לדבריו, הממשלה לא הקדישה די מחשבה להסכם האסטרטגי לאספקת מים. "הם עושים מה שהם רוצים ופוגעים פעם אחר פעם בהסכמים עם ירדן", אמר. "וזה מביש ולא יפה". הוא הוסיף וטען כי בעקבות ההתנהלות הישראלית הירדנים כבר "לא סומכים עלינו".

הצעתו של ראש הממשלה נתניהו לקיים משא ומתן על גורלם של שטחי צופר וארם נהריים עוררה זעם גדול בעמאן. שר החוץ איימן ספדי מיהר להבהיר: "השטחים חוזרים לירדן, ואם יתנהל משא ומתן, הוא יעסוק רק בדרך שבה השטחים יחזרו לריבונות ירדנית מלאה בתוך שנה". ספדי הוסיף וטען כי המלך עבדאללה הוא שקיבל את ההחלטה לסיים סופית את החכרת השטחים: "מדובר בהחלטה סופית, לא תהיה גמישות", אמר.

הפרשנים סבורים כי בסופו של יום מדובר רק בתירוץ הירדני. בירדן יש קהילה פלסטינית גדולה מאד והיה לחץ כבד של האופוזיציה להפסיק את החכרת השטחים לחקלאים הישראלים, לחץ ממנו לא יכל כבר להתעלם המלך הירדני ולא משנה מה היו צעדיה של ישראל.

בתוך כך, כמה שרים יצאו אמש במתקפה חריפה על ירדן וגינו את נכונות הממשלה להגדיל את כמויות המים שהיא מזרימה לשכנה ממזרח בשעה שזאת דורשת לשנות את הסכם השלום עם ישראל. הבכירים בממשלה סיפרו כי ישראל מתכננת להגדיל את כמויות המים שהיא מזרימה לירדן (כמו גם לרשות הפלסטינית ולעזה). הם אומנם טענו כי מדובר ב"סיוע הומניטארי לשכנים", אך הבהירו כי זו מחווה "אבסורדית" לאור התנהגות הירדנים בימים האחרונים. לדברי שר בכיר, אין שום הצדקה להגדיל לירדנים את כמות המים בשעה שהחקלאים הישראלים סובלים והמדינה כולה, למעשה, "מתייבשת".

בהתאם להסכם השלום עם ירדן ולהבנות שנוצרו בהמשך בין המדינות, סיפקה ישראל תחילה 45 מיליון מטר קוב מים (ממ"ק) בשנה לממלכה. בשנים האחרונות כמות זו עלתה ל־55 מיליון ממ"ק. כעת, בשל מצוקת המים בירדן — גם בשל מיליוני הפליטים הנמלטים לשם מסוריה — ביקשו הירדנים כמויות מים נוספות, בעיקר בקיץ, וישראל הסכימה לספק אותם. לטענת השר, ישראל צפויה להזרים את התוספות בקרוב ואף במחיר זול במיוחד, וללא כל פרסום.

כיכר השבת

שתף כתבה זו