מבזקים

מנהיגי הציונות הדתית נגד רבני צהר: "פגיעה קשה בכשרות וברבנות"

ההנהגה התורנית הבכירה של הציונות הדתית יוצאת נגד גוף הכשרות השנוי במחלוקת של 'צהר': 'פגיעה בכשרות וברבנות', וקוראת לסגירה מיידית שלו. צהר בתגובה: "רבים מבתי העסק שקיבלו את כשרות צהר היו בעבר לא כשרים ופתוחים בשבת - והוכשרו בזכותינו"

חדשות בארץ20.6.2018 | 14:41

יוסי זליגר, פלאש 90

מכה למערך הכשרות של 'צהר': ועדת רבנים בראשות זקני רבני הציונות הדתית יוצאת היום (רביעי) בקריאה לסגור לאלתר את מערך הכשרות של צהר. על פי הדיווח באתר "סרוגים", הרבנים ניסו להוביל לשיתוף פעולה בין הרבנות הראשית לצהר - אולם המהלך נחל כישלון, וכעת קוראים הרבנים לסגירת המערך השנוי במחלוקת.

בוועדת הרבנים הציונית-דתית שבדקה את הנושא היו חברים בכירים בהנהגה התורנית של המגזר, בהם הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב צפניה דרורי, הרב זלמן מלמד, הרב איסר קלונסקי, הרב זלמן מלמד והרב חיים שטיינר. בין השאר הם ערכו פגישות עם הרבנות הראשית לישראל ועם בכירי 'צהר' בניסיון להביא לשיתוף פעולה - אולם נכשלו בכך. 

החלטות ועדת הרבנים (סריקה)

כאמור, כעת קוראת ועדת הרבנים לצהר לסגור לאלתר את מערך הכשרות. בהודעה מטעם הרבנים לצהר נאמר כי הם רואים בחומרה את מהלך פתיחת הכשרות האלטרנטיבית, וכי "הדבר גורם לפגיעה בכשרות במדינת ישראל ומביא להנמכת רמת הכשרות, ובנוסף מהווה פגיעה קשה ברבנות הראשית".

"הרבנות הראשית לישראל נוסדה ע"י מרן הרב קוק זצ"ל במגמה לרכז את כל ענייני הרבנות והדת תחת סמכות רבנית אחת והחלטית שתהיה מחייבת את כל הציבור בארץ בלי גופים אחרים הפועלים עצמאית ללא הסמכות המרכזית" נאמר.

הקמת מערך הכשרות של צהר זכתה להתנגדות רבה בחוגים האורתודוכסים, שהביעו חשש מפגיעה ברמת הכשרות בישראל וברבנות הראשית. גם בציונות הדתית לא ששו על המהלך, הרב ברוך אפרתי טען במאמר שפרסם כי "במו ידינו אנו מכשירים כניסה של גופים לא אורתודוכסים למדינה" וארגון "חותם" האשים כי מערך הכשרות שקודם ב"יח"צנות אגרסיבית", כדבריו, פועל במחשכים ו"מסתיר מהציבור מידע חיוני".

מרבני 'צהר' נמסר: "איננו נוהגים לדווח מתוך ישיבות סגורות. רק נאמר כי בישיבה זו לא הייתה פנייה לצהר לסגור את המיזם אלא לשתף פעולה עם הרבנות הראשית. צהר הגיבה בחיוב רב להצעה מתוך רצונה לשתף פעולה עם הרבנות. רבנים רבים, ראשי קהילות וישיבות תומכים מאוד בהגדלת הכשרות על ידי מערך הכשרות של צהר. חשוב לציין כי רבים מבתי העסק שקיבלו את כשרות צהר היו בעבר לא כשרים ופתוחים בשבת ובזכות כשרות צהר הם הפכו לכשרים וסגורים בשבת. הגדלת הכשרות בישראל על פי ההלכה היא דרכנו ואנו מחוייבים לה כלפי שמיא. אנו מקווים כי מאמציהם של מורינו ורבותינו יבשילו לכלל שיתוף פעולה פורה עם הרבנות הראשית כי זאת מגמתנו".

כיכר השבת

שתף כתבה זו